Az új jogállamisági biztos rendszabályozást emleget, de adna még esélyt a magyar kormánnyal való megegyezésre

2024. december 11. 22:51

Michael McGrath állítja, nyitott a tárgyalásokra, de ugyanúgy kész elzárva tartani az uniós pénzcsapokat.

2024. december 11. 22:51

Nyitókép: Michael McGrath nyilatkozik a sajtónak az Európai Parlament előtti meghallgatását követően Brüsszelben 2024. november 5-én  /  fotó: Nicolas TUCAT / AFP

 

Michael McGrath az új Európai Bizottság egyik új arca, és ilyen minőségében készen áll új alapokra helyezni a jogállamiságról szóló vitát a magyar kormánnyal. Legalábbis ezt mondja.

Az Európai Bizottság demokráciáért és jogállamiságért felelős biztosa – volt ír pénzügyminiszter – a Politico-nak adott interjúban hangsúlyozta: soha nem késő a feleknek meggondolniuk magukat, és megegyezni. Mint fogalmazott, nem agresszív és nem bombasztikus politikus, de ezt senkinek sem szabad összekevernie a gyengekezűséggel. Magát tapasztalt politikusnak tartja, aki 

tisztában van a diplomatikus gesztusok erejével, de azzal is, hogy milyen jogi eszközök vannak a kezében a jogsértő államok megrendszabályozására. 

McGrath elmondta: volt már egy konstruktív találkozója Bóka János magyar EU-ügyi miniszterrel, és felhívta a figyelmet arra is, hogy a Bizottság már több vitás pontnál kompromisszumkészséget mutatott.

Az ír biztos leszögezte: az elv ismert, a jogállamiság elveinek betartása elengedhetetlen az uniós forrásokhoz való hozzáféréshez. A Bizottság legutóbbi jogállamisági jelentése „továbbra is súlyos hiányosságokra mutatott rá a médiaszabadság és -pluralizmus, valamint a korrupció elleni harc terén Magyarországon” – oszlatja el az esetleges optimizmusunkat a brüsszeli lap.

Emlékezetes: 2022-ben a Bizottság új jogköröket vindikált magának, lehetővé tette, hogy az állítólagos jogállamisági elveket megsértő tagállamok számára bizonyos uniós forrásokat befagyasszon. A kisebbségek emberi jogainak és az igazságszolgáltatás függetlenségének megsértésére hivatkozva 22 milliárd euró uniós kohéziós pénzt zároltak, ehhez tehát Magyarország nem jutott hozzá, tavaly azonban végül több mint 10 milliárd eurót feloldottak, ugyanakkor további 

1 milliárd eurót veszít el a magyar kormány, ha a december 31-i határidőig nem születik megállapodás.

 

Ezt is ajánljuk a témában

--

Összesen 32 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
egonsamu-2
2024. december 12. 15:14
McGrath, nevezz meg csak 3 (három) ellenzéki médiát Germanisztánban, a nyugati szuper demokrácia fellegvárában! Az utolsó nem központi agymosást terjesztö tv-állomást, az osztrák "Servus-tv" adásait 2024 január 1-töl tiltották be Germanisztánban. Azóta csak trükkökkel az interneten keresztül lehet kiegyensúlyozott híreket és normális gondolkodó embernek való müsorokat fogni. Magyarországon több kormánykritikus média létezik és teríti a propagandát, mint amennyi kormányközeli álláspontot képvisl. EZ DEMOKRÁCIA, te ír globalista szolga.....
zakar zoltán béla
2024. december 12. 10:13
Hess
awathair
2024. december 12. 09:22
Csak, hogy ilyen fogalom, hogy jogállam nem jogi tétel még az unióban sem. Politikai lózung....
Robert69
2024. december 12. 09:05
Miután az EU sem működik a saját "jogállami" keretein belül, milyen alapon követeli meg azt a tagállamoktól? Olyan ez mintha a bíró tíz év börtönre ítélne valakit vesztegetés miatt majd hazafelé a rendőrt megvesztegetné mert gyorhajtásért megállítják. Na pontosan ez van ma az EU-ban. Ráadásul ami az egyiknél még belefér a "jogállamiságba", a másiknál már bűn. Még azt sem tudják megfogalmazni mi a jogállamiság, de nem is akarják pont azért hogy ezt a lózungot kényük kedvük szerint tudják csűrni csavarni.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!